Jak wybrać kolor do wnętrz?

 

Emocje i znaczenie kolorów

Jeżeli chodzi o kolory, to musicie wiedzieć jedną bardzo ważną rzecz o kolorach. Kolory nie są bez znaczenia. Każdy kolor niesie ze sobą emocje, niesie ze sobą pewne przesłanie i niesie ze sobą pewien stan, w którym będziecie przebywając w danym kolorze. Dlaczego to jest istotne? Ponieważ źle dobrany kolor będzie Wam nie służył, co więcej, może Wam nawet zaszkodzić. Uważajcie naprawdę przy wyborze kolorów i wysłuchajcie tego filmu do końca, ponieważ każdy z elementów, przez które będę Was przeprowadzać, może spowodować jakąś inspirację dla Was, dzięki której lepiej zrozumiecie czego potrzebujecie, albo może zrozumiecie w ogóle jaki koloru potrzebujecie, więc serdecznie zapraszam na cały film.

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Z takich ciekawostek kolorystycznych, tego jak na nas kolory wpływają, często, jak odwiedzam Klientów, oglądam ich kuchnię… Nie wiem dlaczego w Polsce, może dlatego, że mamy mało słońca, często kuchnia jest malowana na kolor żółty. Słuchajcie, dla mnie to jest szok. Dla mnie to jest szok i niedowierzanie, ponieważ żółty kolor pobudza apetyt, więc po co malować kuchnię na żółto, żeby jeszcze bardziej pobudzać apetyt? Oczywiście, jeżeli macie problemy z odżywianiem fajnie jest pomalować pewnie tę kuchnię na żółto… W sensie, jeżeli macie mały apetyt, to, żeby pobudzić apetyt, pomalujmy tę kuchnię na żółto – jasne fajny pomysł. Zazwyczaj działa to w zupełnie odwrotną stronę i często spotykam się z ludźmi, którzy mają problemy z odżywianiem ale właśnie takim, że za dużo jedzą, a mimo to, kuchnie mają pomalowaną na żółto. No i nie muszę Wam tłumaczyć, że to nie jest dobry pomysł, prawda? To nie jest dobry pomysł!

Znaczenie emocji przypisanych do kolorów

Warto zastanawiać się nad tym, jakich kolorów używamy w tym wnętrzu i nie używać ich tylko dlatego, że nam się podobają. Jeżeli chodzi o każdy z kolorów, to każdy niesie ze sobą jakąś emocję. Jest to bardzo dobrze opisane w różnych książkach. Zresztą, jak wpiszecie w Internecie co mówi dany kolor, od razu znajdziecie informacje. Nie będę przerabiać wszystkich kolorów. Ja tylko dla przykładu podam, że na przykład zielony kolor nas uspokaja, harmonizuje, wprowadza nas w relaks. Dlatego często SPA albo ośrodki medyczne są malowane, albo są tam dodawane, odcienie zieleni, tudzież nutki zieleni. Jeżeli chodzi o kolor czerwony, jest to kolor, na który trzeba bardzo uważać, ponieważ on pobudza nas, ale zarówno pobudza nas w pozytywny sposób, jak i w ten negatywny sposób. On niesie ze sobą nie tylko miłość, która ewidentnie z tej czerwieni nam wyskakuje, nas atakuje, ale także niesie ze sobą nienawiść, więc tutaj bardzo trzeba uważać używając odcieni czerwieni. Jeżeli chodzi o biel, zupełnie taką naturalną, neutralny odcień, który właściwie łączy wszystkie odcienie ze sobą, też nie jest nam obojętny. Biel kojarzy nam się z niewinnością, ze spokojem i zazwyczaj biel działa uspokajająco, kojąco. Jeżeli chodzi o pomarańcz, z takich ciekawostek, pomarańczowy kolor pobudza nasze nerki, więc nie wszyscy mogą używać pomarańczowego koloru, bo nie wszyscy potrzebują zdrowotnie pobudzania nerek. Warto znaleźć sobie, odszukać sobie w książkach, zainteresować się wiedzą o tym, jakie kolory nam pomagają zdrowotnie i przy ich pomocy projektować swoje mieszkanie. To, co mnie zastanawia, to fakt, że właściciele mieszkań, mieszkańców, którzy w swoim mieszkaniu nie czują się dobrze, a do mnie dzwonią po to, żebym im pomogła, najczęściej nie wiedzą, jakich kolorów potrzebują, dlaczego akurat mają być to kolory, albo dlaczego ten kolor ich otacza.

Znaczenie indywidualne preferencji

Każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inną historię, inną osobowość, inne zainteresowania i inaczej reaguje na kolory. Dlatego warto podchodzić do tematu kolorystyki indywidualnie. Co to oznacza? To oznacza, że jeżeli jesteście osobą ekstrawertyczną, lubicie otaczać się ludźmi, jesteście bardzo towarzyscy, to kolory takie jak czerwień, pomarańcz, intensywne żółcie, to są kolory dla Was. Te kolory będą Was podnosić, będą Was pobudzać i po prostu dobrze się w nich czuć. Jeżeli natomiast jesteście osobami introwertycznymi, to znaczy, że spędzacie dużo czasu w samotności, zastanawiacie się nad pewnymi kwestiami, takimi jak: Jaki jest sens życia? Co tu robimy? Dlaczego mamy tu być? Po co ja mam w ogóle malować te ściany, skoro to wszystko mija się z celem? To są takie refleksje introwertyka. Tak? Takie pytania introwertyka. Wtedy warto, aby te ściany były w stonowanych kolorach, czyli bieli, pastelach, różnych odcieniach niebieskiego, turkusu, zgaszonych zieleniach. To są kolory, które Was uspokajają i sprawiają, że lepiej się czujecie.

Oświetlenie a wybór koloru

Teraz bardzo ważny jest też temat oświetlenia. Warto zwrócić na to uwagę już na początku, na etapie projektowania wnętrza. Dlaczego? Bo to, jakie jest nasze oświetlenie, na to, jakie są okna, od strony której mamy nasze okna, to wszystko ma wpływ na kolory, które powinniśmy wybrać. To znaczy, jeżeli mamy okna, które wychodzą na północ, to znaczy, że jest to światło zimne. Oczywiście, nie musi być zimny kolor na ścianie, ale musicie wiedzieć, że kolory na ścianie, które będą odbierać to światło, będą wyglądać inaczej, niż kolory na ścianach, które są nasłonecznione, gdzie mamy okna na południe. Tam gdzie mamy nasłonecznione okna, możemy pozwolić sobie na te wszystkie ciepłe barwy, takie jak czerwienie, takie jak pomarańcze, które pochłaniają całe to ciepło. Też warto pamiętać, że jeżeli mamy takie okna, które są w naszym wnętrzu, które są skierowane na południe, to pamiętajcie, że Wasze okna nie tylko odbierają, nie tylko wpuszczają światło do środka, ale też odbijają. Dlaczego? Bo słuchajcie, jak słońce świeci w nasze okno, to w naszym oknie, to w naszych szybach, się odbija, i wpada do naszego wnętrza. Czyli, jeżeli mamy na naszym ścianie intensywny kolor, to możecie być pewni, że kolory te odbijają się w tych naszych oknach. Czyli na zielonym, na czerwonym, na pomarańczowym – no któreś z nich będzie Wam zaczynał grać, i będzie rzucał refleksy na ściany. Dlatego warto, jeżeli projektujemy wnętrze, mieć już na samym początku na uwadze oświetlenie.

Próby przed dokonaniem wyboru

Kolejna sprawa, która jest związana z tym, jak dobierać kolory, to na pewno próbki. Mówię o próbkach dlatego, że jak macie już, zazwyczaj, taki wybrany kolor w swojej głowie. Macie wybrany kolor, który chcecie zastosować w swoim mieszkaniu. Pamiętajcie, że to, co w farbie jest na kolorówce, a to, co na waszej ścianie potem, może się różnić. Dlatego warto mieć tę farbę na swojej ścianie, pomalować ją, powiedzmy, w rożne pory dnia i na pewno przez kilka dni, zobaczyć, jak ona wygląda, jak na nią wpływa światło. Warto mieć na uwadze to, że jeżeli macie na kolorówce, na małej kolorówce, nasz kolor wydaje się Wam intensywny, i będziecie myśleli: Ojej, ale on jest intensywny. Co ja zrobię, jeżeli na dużej ścianie to będzie wyglądać obrzydliwie? Spokojnie, na dużej ścianie kolor będzie wyglądał znacznie delikatniej niż na tej małej kolorówce. Tak samo jeżeli macie jakiś kolor, który Wam się podobał, zobaczyliście go w gazecie i powiedzieliście: Ojej, ale on jest boski! Chcę go u siebie w salonie! A okazuje się, że Wasz salon jest zwrócony na północ i mamy w salonie drewniane okna i okazuje się, że właśnie jak malowaliście ten kolor, to się okazało, że jest całkiem inny, niż ten kolor, który był na kolorówce. Warto mieć to na uwadze, że próbki i próbowanie kolorów na ścianach, to jest najważniejsze.

Podsumowanie i rada na koniec

Podsumowując: wybierając kolor do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na emocje i znaczenie kolorów. Kolory mogą wpływać na nasze samopoczucie, dlatego istotne jest, aby dopasować je do naszych indywidualnych preferencji i charakteru. Również oświetlenie ma duże znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na kierunek, z którego wpada światło do wnętrza. Wybierając kolor, zawsze warto również przetestować go na próbce na ścianie, aby upewnić się, że wygląda on tak, jak sobie to wyobrażamy.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam dokonać najlepszego wyboru kolorystycznego i pozwolą stworzyć wnętrze, w którym będziecie czuli się komfortowo i dobrze. Pamiętajcie, że to Wasze mieszkanie, Wasz dom, dlatego to Wy musicie w nim czuć się najlepiej i kolorystyka powinna być dostosowana do Waszych potrzeb i preferencji.

Dziękuję za uwagę i zapraszam do subskrypcji mojego kanału. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach. Do zobaczenia!

Related Posts