Dzisiaj temat, który powtarza się u mnie bardzo często. Odbieram telefon i słyszę: “Proszę pani, mamy takie pytanie, ile kosztuje wykończenie, remont mieszkania.” I moja reakcja jest dokładnie taka, jak zobaczyliście w tej chwili. Bo zadanie tego pytania, ile będzie kosztował remont wnętrz, kompletnie w powietrzu… jest porównywalne do zadania pytania w salonie samochodowym: “Ile kosztuje samochód?” Wiadomo, samochód może być mały, duży, z dużą mocą, z małą mocą… może mieć skórę w środku, może mieć jakiś super stereo w środku, jakieś świetne bajery… może być bardzo proste podstawowe. Ale spokojnie, spróbuję przekazać Wam czynniki, które mają wpływ na wykończenie wnętrza, a także porównać ceny, które znajdujemy w Internecie. Zapraszam.
Czynniki wpływające na cenę wykończenia wnętrz
Jest kilka elementów wpływających na cenę wykończenia wnętrz, bo mówimy tutaj o wykończeniu wnętrz, nie o cenie projektu wnętrz. Do projektu wnętrz nakręciłam osobny film, serdecznie na niego zapraszam. Ile kosztuje projekt wnętrz i dlaczego tak drogo? Natomiast tutaj mówimy stricte o tym, ile kosztuje wykończenie wnętrza, czyli sam remont? Tutaj ma znaczenie kilka czynników.
1. Metraż mieszkania
Na pewno będzie miał znaczenie metraż mieszkania, czyli, to jest oczywiste, ale może nie tak bardzo, że każdy m2 mieszkania adekwatnie kosztuje. Więc tutaj oczywiście możemy kupić sobie 70, 80, 90, 200, 300 m2, ale musimy wziąć pod uwagę to, że każdy dodatkowy m2 będzie nas kosztował w wykończeniu, i to adekwatnie do tych poprzednich metrów. To nie jest tak, że kupujemy sobie jakiś pokój, który ma jakąś zupełnie inną funkcję, i nagle on będzie tańszy – nie. Musimy na to patrzeć całościowo, czyli cały metraż buduje nam cenę i koszty remontu.
2. Rynek wtórny vs. rynek pierwotny
Ważne jest, czy to mieszkanie, albo czy ten dom, pochodzi z rynku wtórnego, czy w rynku pierwotnego? Czy musimy jeszcze włożyć coś do niego, żeby w ogóle go doprowadzić do stanu tzw. deweloperskiego? Czyli do stanu, w którym dopiero wchodzimy z “wykończeniówką”? Czy on już jest przygotowany do tego, żeby wejść montować posadzki, montować łazienkę, montować kuchnię itd. To jest bardzo istotne, ponieważ mocno tutaj cena wzrasta. Nic dziwnego, że te mieszkania z rynku wtórnego są trochę tańsze od tych mieszkań deweloperskich.
3. Zakres robót
Jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na cenę wnętrza, jest przede wszystkim zakres tych robót, które macie ochotę wykonać. Pytanie, które zadajecie, żeby się dowiedzieć, gdzie ten zakres nam wychodzi, to jest pytanie “czy państwo planują robić sobie sztukaterie w domu”? Bo to już mnie ukierunkuje na koszty, które będziemy musieli ponieść w czasie realizacji. Sztukateria, jak i w ogóle wszystkie roboty we wnętrzu, które są bardziej detaliczne, których jest po prostu więcej, mnożą nam najzwyczajniej w świecie koszty.
4. Poziom perfekcjonizmu
Każdy z nas ma jakiś swój poziom wrażliwości i teraz te wykończenie wnętrz jest też bardzo istotne. Jeżeli patrzymy i cena tego też też to zmienia. Jeżeli jesteśmy, na przykład, dużymi perfekcjonistami i potrzebujemy każdy detal mieć bardzo dokładnie przemyślany i bardzo dokładnie wykonany, to wtedy ta cena projektu nam wzrasta. Bo jeżeli nie przywiązujemy tak dużej wagi do pewnych połączeń albo lubimy, na przykład, taki styl loftowy i nie przeszkadza nam jakaś tam delikatna krzywość, to na pewno ten remont będzie prostszy. Nie będziemy potrzebowali tak bardzo wyspecjalizowanych pracowników i z pewnością te koszty remontu też nam w tym momencie spadną.
5. Skład ekipy budowlanej
Jak już jesteśmy przy ekipie, to też jest bardzo ważny czynnik wpływający na koszty remontu. Możemy sobie na przykład zatrudnić pojedynczych wykonawców, którzy będą nam wykonywać pojedyncze zadania i musimy ich jakoś skoordynować. Możemy zatrudnić całą ekipę budowlaną, która ma kierownika budowy i on będzie, w jakiś sposób, pilnował tych ludzi, którzy mają ze sobą się połączyć i ze sobą pracować. Albo możemy jeszcze wziąć do tego architekta do nadzoru, czyli mamy architekta, kierownika i pracownika. Wiadomo, że każdy z tych zakresów powoduje, że remont jest droższy, bo musimy zapłacić za kolejnego człowieka. Oczywiście, remont jest dużo prostszy, jak możemy kogoś zatrudnić, możemy zatrudnić nadzorców, ale wiadomo, że koszty się nam w tym momencie zwiększają i na pewno ma to na nie wpływ.
6. Wybór materiałów
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszty remontu, to materiały budowlane, z których korzystamy, i materiały wykończeniowe, z których korzystamy. Możemy użyć, na przykład, kafli do łazienki za 50zł, z jakiegoś centrum handlowego, budowlanego, które znajdziemy na promocji, ale równie dobrze możemy kupić sobie kafle za 2000 Euro z m2. Oczywiście, jest to dość abstrakcyjna cena, którą podałam: 50 zł a 2000 Euro. Ale fakt jest taki, że możemy znaleźć droższe kafle, znaleźć droższe materiały.. pewnie i znajdziemy też tańsze. Bardzo dużo zależy od tego, ile tych materiałów użyjemy, i jakiej one będą ceny. Tutaj te materiały budowlane stanowią ogromną część naszych kosztów. I bardzo jest istotne, żeby o tym pamiętać, że tutaj oczywiście jeden m2 w łazience, drugi m2 w kuchni, ale jak nazbieramy te koszty razem, to okazuje się, że nasz budżet po prostu może tego nie wytrzymać.
7. Czas realizacji
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszty realizacji wnętrz, jest czas realizacji. Jeżeli mamy taką sytuację, że się bardzo spieszymy, oczywiste jest, że musimy wziąć większą ekipę, mamy mniej czasu na zorganizowanie pewnych materiałów, więc bierzemy te, które są dostępne, a nie, które są lepsze, na przykład, cenowo. W czasie realizacji mogą powstać pewne zawirowania na budowie, które wynikają, na przykład, z technologii kładzenia materiałów i z różnych innych czynników, które na budowie się dzieją, które wpłyną na to, że remont po prostu będzie droższy. Więc tutaj czas remontu.. im mamy więcej czasu, im mamy mniej takich terminów, które nas gonią, tym ten remont może być tańszy.
8. Czynniki zewnętrzne
Kolejna grupa, to grupa czynników, na które nie mamy żadnego wpływu, ale które występują. To są zupełnie zewnętrzne czynniki, na przykład, w dzisiejszych czasach ogromna inflacja, którą mamy.. i to nie jest zupełnie niezależne od nas ale bardzo wpływa na koszty remontów. Są takie wydarzenia, spójrzmy kilka lat do tyłu, nie będę mówiła co, ponieważ to demonetyzuje na YouTubie, więc to co było 3 lata temu albo to co się wydarzyło rok temu, co wpłynęło generalnie na rynek, ma też ogromny wpływ na to, ile zapłacicie za remont.
Podsumowanie
Pewnie w tej chwili musicie mieć ogromny poziom frustracji, bo film nazywał się “ile kosztuje wykończenie wnętrza?”, a do tej pory powiedziałam, jakie czynniki wpływają na wykończenie wnętrza. Czy powiem, ile kosztuje wykończenie i remont wnętrza? Jeszcze poczekajmy chwilę, może nam się uda stworzyć z tego taką spójną całość. Ale tak jak widzicie, jeżeli chodzi o wykończenie wnętrz, najlepiej stworzyć projekt wnętrz, a potem na nim kosztorys, zebrać oferty, i wtedy całościowo możemy określić, ile będzie kosztował taki projekt Waszego wnętrza, bo to chodzi o Wasze wnętrze, remont Waszego wnętrza, mieszkania albo domu, a nie o remont generalny. Czyli ile kosztuje od – do. Czasami dostaję pytanie: “Ile kosztuje.. ? Może widełkach niech Pani powie”. No to jest tak, jak z samochodami. Możemy kupić samochód z rynku wtórnego za 2 tys. zł, możemy kupić samochód za 2 miliony albo i więcej. Można zrobić też takie kalkulacje wstępne, czyli określić styl, w którym się poruszamy, określić zakres remontu i zrobić taką kalkulację wstępną. Nie będzie to tak dokładne, jak taka kalkulacja na koniec projektu, kiedy mamy wyliczone każde gniazdko, każdy punkt elektryczny i wszystko co musimy kupić, ale zawsze pokaże nam pewien zakres projektu, ale na pewno musimy oprzeć się na czynnikach, o których mówiłam wcześniej.
A tymczasem zapraszam na mój kanał, zapraszam do subskrypcji. Zapraszam do komentowania. Jeżeli macie jakiś temat, na który byście chcieli zobaczyć film… który was nurtuje… Zostawcie komentarz, ja z przyjemnością przygotuję taki film specjalnie dla Was. A tymczasem – do zobaczenia!