Jak wygląda harmonogram prac wykończenia wnętrz?

Harmonogram prac wykończeniowych to jest trochę taka indywidualna sprawa dotycząca danej budowy. Pamiętajmy o tym, ponieważ nie każdy harmonogram prac, nawet ten, który teraz przedstawię, musi odpowiadać wykonawcy na budowie. Wykonawcy mają swoje techniki realizacji budowy, mają swoje sposoby, mają swoje harmonogramy… To oni właśnie powinni Wam przygotować taki harmonogram, żebyście wiedzieli co się dzieje.

I bardzo dużo zależy od specyfiki tej budowy, czy to jest dom, mieszkanie, czy to jest publiczne, czy to jest prywatne, czy wykonawca to jakaś większa ekipa, czy mniejsza ekipa… i tak dalej, i tak dalej. Więc harmonogram, o którym dzisiaj opowiem, to jest taki harmonogram, można by powiedzieć, uogólniony.

Podstawowe czynności na budowie

Podstawowe czynności, które na budowie muszą się odbyć, o których dobrze, żebyście wiedzieli, i które dobrze by było wyznaczyć w trakcie realizacji budowy, żebyście też wiedzieli, kiedy mają przyjechać towary, kiedy mają przyjeżdżać podwykonawcy… jeżeli oczywiście sami tę budowę ogarniacie, nie wykorzystujecie tutaj architekta, kierownika budowy, tylko sami trochę ją prowadzicie. Na pewno Wam się to przyda – zapraszam na film!

Etap 1: Gotowy projekt

Zaczniemy od gotowego projektu. O realizacji projektu zrobiłam film: “Jak wygląda gotowy projekt?” – jeżeli jesteście zainteresowani, zobaczcie koniecznie ten film. Zaczynałam od momentu, kiedy ten projekt dostajecie do rąk własnych. Mówię też tutaj o projekcie, ponieważ ja się zawsze opieram na projektach, więc ciężko mi jest powiedzieć, jak wygląda bez projektu. Natomiast realizacja wygląda dość podobnie, na etapie realizacji samej w sobie, nie na etapie przygotowań, bo tych przygotowań nie można zrobić jak nie mamy bazy projektowej.

Etap 2: Rozesłanie rysunków i rezerwacja terminów

Dostajecie taki gotowy projekt od architekta, projektanta, designera.. i co macie z nim zrobić? Przede wszystkim, numer 1: rozesłać odpowiednie rysunki do podwykonawców, albo do jednego wykonawcy, zależnie od tego, ilu tych podwykonawców macie. Te gotowe rysunki są po to, żeby taki podwykonawca mógł Wam wycenić projekt, a także zarezerwować terminy. W dzisiejszych czasach polecam mieć te terminy zarezerwowane wcześniej. Umowę jeszcze nie podpisaną, ale zarezerwować terminy warto sobie przynajmniej kilka miesięcy wcześniej, Niektóre ekipy nawet życzą sobie rok wcześniej, więc ekipę warto mieć zarezerwowaną wcześniej, albo mieć ten czas, żeby jednak na jakąś ekipę poczekać… I na ich wycenę, bo na wycenę też się czeka. Mając ten gotowy projekt możemy wysłać ten projekt do wykonawcy.

Etap 3: Zamówienie materiałów

W momencie, kiedy czekamy na wycenę, możemy też zająć się zamówieniem pewnych towarów, które, uwaga, mamy gdzie magazynować, lub które producent, lub dostawca, nam zmagazynuje u siebie. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ na materiały też się długo czeka. Teraz, w obecnych czasach, ceny materiałów rosną z dnia na dzień, więc warto te materiały zamówić wcześniej, i warto je zamawiać w tym momencie, ale koniecznie trzeba je mieć albo gdzie przetrzymywać, albo mieć możliwość przetrzymywania u dostawcy, albo zamówienia na konkretny termin.

Etap 4: Prace przygotowawcze

Jak już mamy zarezerwowane ekipy, mamy datę wejścia na budowę, mamy zarezerwowane materiały, możemy przechodzić do budowy. Etap pierwszy budowy, to są wszystkie takie prace związane z pracami przygotowawczymi. Czyli, jeżeli mieszkanie ma jakiś stan zastały, to trzeba go rozebrać – to są te wszystkie rozbiórkowe prace. Jeżeli to jest mieszkanie, to prawdopodobnie musimy też przygotować zewnętrze, wnętrze… zabezpieczyć okna..i tak dalej, i tak dalej, żeby przygotować generalnie budowę i przygotować tę budowę do dobrego funkcjonowania. Nie chcemy sobie od razu zrobić sąsiadów wrogów, więc warto też zgłosić wszystkie prace i to jest właśnie ten moment przygotowawczy.

Etap 5: Prace mokre

Kiedy mamy wszystko przygotowane, wchodzą prace mokre. Prace mokre to są wszystkie prace, które są związane z.. ja to nazywam “totalną demolką”, czyli wyburzenia, wszystkie prace instalacyjne, czyli alarmy, klimatyzacje, instalacje elektryczne, instalacje hydrauliczne, grzewcze, to się wiąże też czasami z kuciem podłóg. Wszystko co brudne, mokre, robimy w tym momencie. Ten etap kończy się w momencie, kiedy zatynkowujemy te wszystkie elementy, które żeśmy “zepsuli”, w cudzysłowie oczywiście, i kładziemy na to gładzie, i zostaje nam takie czyste wnętrze, po którym w końcu widać, że coś się zmieniło. To ten etap, właśnie w tym momencie, się kończy. Pamiętajmy, że w tym etapie brudnym często dochodzą także drzwi, na przykład, montaż przynajmniej framug drzwi, szczególnie tych ukrytych, więc wszystko, co się wiąże z wkuwaniem, montowaniem, wylewaniem posadzek – wszystko to robimy w tym etapie.

Przerwa po pracach mokrych

Po tym etapie zazwyczaj każdy wykonawca zarządza 1-2 tyg. przerwy, bo to wnętrze musi wyschnąć, musi ta woda odparować. Nie zawsze musi być ten moment, ponieważ teraz wiele materiałów pozwala… nawet tych na wylewki, pozwala na wejście właściwie następnego dnia na budowę, ale raczej koszerniej i raczej jest dobrze jest wilgoć z tego domu wypuścić i przeczekać ten moment, w którym ta wilgoć musi z niego wyjść, szczególnie jak jest na zewnątrz bardzo zimno. Warto tę przerwę po pracach mokrych zrobić. Przeprowadzi Was przez to Wasz kierownik, tudzież budowlaniec, który prowadzi Waszą budowę, więc dobrze jest z nim to też skonsultować.

Etap 6: Prace widoczne gołym okiem

Po pracach mokrych wchodzą prace, które będą trochę bardziej widoczne gołym okiem… To jest moment, w którym wchodzi glazura, wchodzą kamienie, wchodzi wykończenie ścian.. Zaczynamy to wnętrze widzieć. Wchodzi parkiet, przed parkietem dużo wykonawców też gruntuje i maluje pierwszy raz. Nie wszyscy tak robią, od razu powiem, ale wiem, że dużo wykonawców tak robi. Potem wchodzi montaż drzwi. Jak już podłoga leży, też montaż listew przypodłogowych. Potem malowanie drugi raz. Pamiętajmy też, że jak już podłogi leżą, nie zapomnijmy wezwać stolarza, który ma zrobić pomiary. Stolarz robi pomiary w momencie, kiedy wszystko, co jest doczepione do ścian i do podłóg, jest już stałe i może domierzać teraz zabudowę stolarską do tego wykończonego wnętrza. Tutaj trzeba pamiętać, żeby się mu przypomnieć, albo umówić się z wykonawcą, żeby to wykonawca przypomniał stolarzowi, że teraz następują te finalne pomiary po położeniu podłogi. I na końcu następuje montaż wszystkiego, czyli, po pierwsze, montaż elektryki, to już możemy sobie montować w momencie kiedy mamy wykończone ściany i położone okładziny. Montaż szaf i montaż AGD, który musi być poprzedzony tymi pomiarami, więc zobaczmy jak blisko jest ten montaż położenia parkietu i tutaj zawsze jest ten problem na budowie, bardzo ważne jest, żeby go zgrać ponieważ stolarz bez wymierzenia nie zrobi zabudowy, albo zrobi ją po prostu nieprecyzyjną a ten montaż parkietu i ten montaż szaf jest już bardzo bardzo blisko, więc warto to dobrze zgrać. Po montażu szaf i montażu AGD dobrze jest posprzątać. Posprzątać całe mieszkanie przed tym, nim meble przyjadą do nas. Jest czyste, puste, jest łatwiej je sprzątnąć, łatwiej przygotować meble, one się wtedy nie zniszczą więc na etapie montażu stolarki, jak jeszcze mieszkanie jest puste, nie ma w nim mebli – warto je posprzątać. Bardzo polecam różne ekipy profesjonalne, bo na prawdę trzeba je sprzątnąć porządnie, żeby nigdzie, żaden kurz się nam nie ukrył. Dopiero wprowadzać meble, dekoracje, dodatki i w końcu przeprowadzić się samemu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że film Wam się spodobał, że trochę otworzył Wam to jak wygląda realizacja projektu wnętrz. Dobrze jest się z nim zapoznać. Dobrze jest też mieć na budowie osobę odpowiedzialną za zachowanie tego harmonogramu i wszystkich dostaw, bo wtedy będziecie mieć mniejszy chaos, a mniejszy chaos, to mniejszy stres. To jest najważniejsze dla nas w dzisiejszych czasach, żeby troszeczkę się odstresować, więc zadbajcie o ten harmonogram, a tymczasem, kciuki w górę, jeżeli podobał się Wam film, zapraszam do subskrypcji, zapraszam do komentowania. Jeżeli macie coś, co chcielibyście usłyszeć na tym kanale – zapraszam – z chęcią zrobię film specjalnie dla Was, a tymczasem, do zobaczenia!

Related Posts