Ile kosztuje projekt wnętrz?

 

 

Dzisiaj pytanie, które słyszę bardzo często, i widzę, że bardzo często pojawiają się na forach takie pytania.

ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musicie wiedzieć, że projekt wnętrz składa się z pewnych etapów.

Ja nakręciłam film jak wygląda gotowy projekt wnętrz, odsyłam do niego. Obejrzyjcie, żeby wiedzieć w ogóle o czym ja mówię, bo ja nie będę omawiać tych etapów, jak one wyglądają, tylko będę omawiać ich ceny. To jak one wyglądają, kształtuje ich ceny, więc warto zobaczyć film, o którym wspominam.

Ile kosztuje projekt wnętrz

CENY

I teraz, jeżeli chodzi o ceny, jeżeli wybierzemy sobie doradztwo,czyli chcemy tylko usiąść z architektem, z projektantem wnętrz.. Chcemy tylko, żeby nam doradził,
czy to jest fajnie, czy to nie jest fajnie.. Może ma jakieś inne spojrzenie na projektowanie.

Wtedy płacimy takiemu architektowi od godziny.I tutaj taki mały przerywnik dotyczący tego, jakie ja ceny podaje.
Otóż, ja podaje ceny, które są mi znajome, które się kształtują w moim otoczeniu, które porównałam sobie do cen w internecie. To są ceny warszawskie.

Musicie wiedzieć, że ceny projektów wnętrz kształtują się tak jak u artystów.Jeżeli ktoś ma status artysty na rynku i jest rozchwytywany, to wiadomo,
że taka osoba będzie miała dużo wyższe ceny. Czasami dwu – czasami trzykrotnie od tego co ja mówię.

To co Wam podaje, to są ceny moje, subiektywne, średnie,i oparte na moim researchu dotyczącym projektantów wnętrz w Warszawie i okolicach.

DORADZTWO

A teraz, wracając do cen za doradztwo, to może być to ok. 150zł za m2 w górę, plus dojazd.I tu możecie sobie przeliczyć, ile będziecie potrzebowali czasu z takim architektem, i mniej więcej będziecie wiedzieć, ile to będzie kosztowało.

ETAP KONCEPCYJNY

Kolejny etap, to jest etap koncepcyjny, taki wizualny, wraz z wizualizacjami. Co to jest wizualizacja też możecie się dowiedzieć na moim kanale.
Serdecznie zapraszam na film “co to jest wizualizacja, rendering“. Tam też się dowiecie, czego w ogóle potrzebujecie. Zapraszam!

A ja tymczasem wracam do cen. Ceny projektów koncepcyjnych w Warszawie kształtują się powyżej 40-45zł za m2. Podaję za m2, tak mi jest prościej. Nie wszyscy biorą za m2.I do tego musimy doliczyć koszt wizualizacji, jeżeli taką wizualizację chcecie. Jeżeli to jest prosta wizualizacja, to jest to 400-500zł za ujęcie.
Zazwyczaj w wizualizacjach ceny kształtują się za ujęcie. Czasami niektórzy projektanci liczą sobie za m2 jeżeli wyceniają jakąś kompleksową usługę.
Ale tego nie jestem w stanie Wam porównać, ponieważ te ceny są tak różne, że nie było jak ich uśrednić.

PROJEKT WYKONAWCZY

Kolejny etap to projekt wykonawczy. I tutaj też takie małe “ale” . Projekt może być bardzo skomplikowany, a może być bardzo prosty.
Ja raczej odnoszę się do takiego prostego projektu a nie takiego, gdzie musimy zaprojektować każdą sztukaterię, wyrzeźbić każde drzwi albo każdy cokół.

Wiadomo, że wartość projektu będzie dużo wyższa, jeżeli będzie on bardzo nasycony artystycznie, bardzo skomplikowany i będzie bardzo dużo trudnych detali.
To jest oczywiste, ale tak na wszelki wypadek mówię. Ja tutaj mówię o prostym projekcie. I taki prosty projekt wykonawczy, z rysunkami, wytycznymi do realizacji będzie kosztował od 50zł za m2 w górę. Zapewne.

I zależnie od tego, jak bardzo chcecie szczegółowy ten projekt, tyle będziecie musieli dopłacić. Jeżeli potrzebujecie wiele różnych detali rozrysowanych, wiele różnych elementów, meble na zamówienie…

To to wszystko będzie generowało coraz większe koszty projektu wykonawczego.
Ja tylko mówię o cenach średnich prostego projektu, od których zaczynamy myśleć w ogóle o projekcie wnętrz.

NADZÓR AUTORSKI

Ostatni etap, to etap nadzorów autorskich.

Nadzory autorskie możecie wykupować w godzinach, albo możecie mieć pełen nadzór autorski z tzw. “zastępstwem inwestorskim”.
Nadzór za godzinę jest wtedy, kiedy potrzebujecie, żeby architekt władował na tej budowie raz, dwa razy…

Sprawdził, czy wykonawca robi wszystko zgodnie z projektem. Wtedy płacicie mu za godzinę. Prawdopodobnie tyle samo co w doradztwie, czyli jest to
150zł za m2 plus dojazd. Zapewne pierwsza godzina będzie trochę droższa. Tutaj też te ceny też się różnią w zależności od architektów. Ja nawet słyszałam,
że jest architekt w Warszawie, który bierze 320 euro za godzinę. Można? Można!

Więc tutaj te ceny są różne, ja podaje tylko uśrednione.

ZASTĘPSTWO INWESTORSKIE

I jeżeli chodzi o zastępstwo inwestorskie, to to jest już zupełnie inna bajka. Przy zastępstwie inwestorskim architekt bierze też bardzo dużą odpowiedzialność za to,
żeby ten projekt był zgodny z tym, co Wy sobie życzyliście. Żeby się zabezpieczyć, architekt na pewno weźmie dużo więcej pieniędzy niż za same nadzory,
i to pewnie będzie 5-10% wartości inwestycji, a czasami i 15% i 20%…

Takie zastępstwo inwestorskie jest dużo droższe, ponieważ zazwyczaj architekt, projektant, bierze odpowiedzialność za całą budowę.
Cokolwiek tam się dzieje, to on bierze tę odpowiedzialność, a odpowiedzialność jest adekwatnie wyceniona

Jeżeli coś trzeba poprawić, jeżeli coś jest nie tak, to wtedy koszty zazwyczaj, bo to zależy od umowy, ale koszty ponosi projektant.
Wiec on bierze dużo więcej za taką formę nadzoru autorskiego.

Ceny mogą też się różnić, i adekwatnie wzrastać bądź się zmniejszać względem dwóch czynników. Jednym z czynników jest to, kto to robi? Oprócz tego, że może to robić bardziej znane biuro, mniej znane biuro, bardziej rozchwytywane biuro, mniej rozchwytywane, bardziej artystyczne. To może to robić po prostu osoba, która ma mniejsze doświadczenie. Bo jeżeli zrobi to profesjonalna firma, a zrobi to student…to jest czasami gigantyczna różnica cenowa. Ale też doświadczenie jest inne i realnie, fizycznie ten projekt będzie się różnił.

Ja tak zakładam! Pamiętam, jak robiłam projekty na studiach. Na prawdę pamiętam. Tak samo jak koleżanka, która ma pasję do wnętrz i robi Wam wnętrza, a robi to profesjonalna firma. Tutaj te ceny na pewno będą się różniły i zmieniały względem tego czynnika.

Kolejny czynnik, który może zmienić cenę, to czas realizacji projektu. Jeżeli ten czas jest bardzo, bardzo wyżyłowany, to zapewne ten projekt też będzie dużo droższy.
Praca weekendami i w nocy, wiadomo, jest droższa. Wymaga dużo skupienia i może też nieść ze sobą pewne błędy wynikające z tempa realizacji,
co też wpływa na cenę i na ryzyko jakie ponosi projektant robiąc bardzo szybko projekt.

DLACZEGO TAK DROGO??

I to jest moja reakcja, za każdym razem kiedy słyszę to pytanie, dlaczego tak drogo?

I postanowiłam odpowiedzieć Wam na to pytanie. Raz. Teraz. Wymyśliłam sobie taki sposób.. bo to nie jest proste, żeby wytłumaczyć tak bardzo szczegółowo..
Ale wymyśliłam sobie, żeby wytłumaczyć to Wam na takim projekcie, powiedzmy 50m2 mieszkania ,w Warszawie, w dobrej lokalizacji i projekt robiony przez biuro architektoniczne, w normalnym czasie.

50m2, żeby już uprościć cenę, zakładam, że cena projektu wnętrz wyniesie ok. 5tys. zł, czyli 100zł za m2.Plus do tego, powiedzmy, ok. 6 nadzorów, takich pojedynczych,
to da ok. 1tys. zł za nadzory, czyli 6tys. zł za projekt wnętrz o powierzchni 50m2 w Warszawie.

I teraz porównajmy to sobie do ceny nakładów na to mieszkanie. W Warszawie średnia cena mieszkań za 1 m2 to ok 10tys. I ja zakładam te 10tys. zł. To znaczy, że 50m2 mieszkania będzie kosztowało 0,5mln zł (500tys. zł ).

W porównaniu do projektu wnętrz, proporcjonalnie, projekt wnętrz stanowi 1,2% wartości mieszkania.

Liczmy dalej.

Wykończenie tego mieszkania będzie kosztowało ok. tych 2tys. za m2 i w górę.
Te 2tys. to jest taka bardzo niska stawka na wykończenie wnętrz zgodnie z projektem wykończenia wnętrz.

Czyli to będzie 100tys. zł za wykończenie 50m2 mieszkania.
Projekt wnętrz stanowi 6% nakładu na wykończenie wnętrz.

I jeszcze jedno, żebyście sami odpowiedzieli sobie, czy faktycznie tak drogo? Jeszcze jedno wyliczenie.

6tys. zł – taki projekt 50m2 to będzie ok. 2 miesiące pracy biura architektonicznego, architekta, projektanta..
Plus to, co się dzieje na budowie, bo zazwyczaj projektant dostaje jakieś informacje albo jakieś zapytania z budowy.

Takie 2 miesiące pracy, czyli 6tys. zł podzielić na 60dni (w uproszczeniu),
to jest 100zł za dzień, to jest 12,5zł za godzinę…

Więc teraz macie spojrzenie procentowe na projekt wnętrz, macie też spojrzenie godzinowe i stawkowe, i sami może odpowiedzcie na pytanie, czy to jest drogo?

Mam nadzieję, że mimo takiego końca drastycznego podobał Wam się wpis.

Related Posts